Acidóza

Nepočítáme-li v situaci krátkého střeva acidózu diabetickou, hypoxickou, biguanidovou, septickou nebo z otravy metanolem, etylenglykolem a salicyláty, je prakticky nejčastější hyperchloremická nebo z renální insuficience. 

Nenastalo-li nic z uvedeného, počítáme anion-gap AG:

  • normální AG: chybí bikarbonát ztrácený průjmy (časté) 
  • vysoký AG: chybí thiamin, nebo jde o hladovou ketoacidózu, nebo o nadbytek D-laktátu.

D-laktát nestanovíme. Myslíme na něj při přítomnosti kolon a velkém AG. Vznikne fermentací neresorbovaných cukrů na organické kyseliny, čímž klesne pH, přibudou laktobacily, streptokoky, grampozitivní anaeroby a ty tvoří D-laktát (člověk tvoří L-laktát). Projevuje se ataxií, oftalmoplegií, rozmazaným viděním nebo zmateností.  Léčbou je méně sacharidů v dietě, infuze bikarbonátu, hydratace, neresorbovatelná ATB a substituce thiaminu. 

 

Chcete vidět kompletní obsah? Přihlaste se prosím.

Přihlásit se