Acidóza
Nepočítáme-li v situaci krátkého střeva acidózu diabetickou, hypoxickou, biguanidovou, septickou nebo z otravy metanolem, etylenglykolem a salicyláty, je prakticky nejčastější hyperchloremická nebo z renální insuficience.
Nenastalo-li nic z uvedeného, počítáme anion-gap AG:
- normální AG: chybí bikarbonát ztrácený průjmy (časté)
- vysoký AG: chybí thiamin, nebo jde o hladovou ketoacidózu, nebo o nadbytek D-laktátu.
D-laktát nestanovíme. Myslíme na něj při přítomnosti kolon a velkém AG. Vznikne fermentací neresorbovaných cukrů na organické kyseliny, čímž klesne pH, přibudou laktobacily, streptokoky, grampozitivní anaeroby a ty tvoří D-laktát (člověk tvoří L-laktát). Projevuje se ataxií, oftalmoplegií, rozmazaným viděním nebo zmateností. Léčbou je méně sacharidů v dietě, infuze bikarbonátu, hydratace, neresorbovatelná ATB a substituce thiaminu.